Szukaj Pokaż menu

Masz pan syfa! - 400 lat walki z kiłą

85 822  
384   63  
Odkąd w 1492 roku Krzysiek Kolumb dotarł do nieznanego Europejczykom lądu, wyprawy do nowych ziem odbywały się już regularnie. Widząc półnagie, egzotyczne „dzikuski” zamieszkujące dziewiczy kontynent, niejeden hiszpański oprych, któremu od braku cielesnych uniesień spuchły już jajka, poluzował pasa i za nic mając grzech nierządu oddał się gwałceniu lokalnych kobiet.

Wyjątkowy prezent dla fana Wiedźmina

93 876  
563   52  
Znacie to uczucie, kiedy chcecie dać komuś bardzo wyjątkowy prezent, nie możecie nic wymyślić, a kiedy już wpada Wam do głowy całkiem niezła idea okazuje się, że to dopiero początek?
Tak powstał prezent, który obdarowany będzie pamiętał bardzo długo.


7 rzeczy, które warto wiedzieć o smogu i zanieczyszczeniu powietrza

76 563  
214   179  
Kilka dni temu pół Polski przypomniało sobie o istnieniu smogu. Wystarczyło kilka dni mroźnej, bezwietrznej pogody, byśmy zaczęli dusić się we własnym sosie. Czy da nam to do myślenia?

#1.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że ponad połowa z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce - to Żywiec, Rybnik, Kraków, Skawina i trzydzieści innych. Główną przyczyną polskiego smogu, czyli dużych zanieczyszczeń powietrza, jest tzw. niska emisja. Dosłownie - problem w dużej mierze wynika z tego, że źródła zanieczyszczeń znajdują się nisko - poniżej 40 metrów od gruntu, w rejonach o gęstej zabudowie, co utrudnia naturalne rozwiewanie się szkodliwych substancji.

#2.


Polskie normy regulujące dopuszczalny poziom zanieczyszczeń powietrza są wyjątkowo łagodne (kilkakrotnie łagodniejsze niż zachodnie), a rządzący z zaskakującą lekkością traktują problem, działania podejmując jedynie w ostateczności (czytaj: gdy media zbyt mocno podchwycą temat i trzeba przypodobać się ludziom). Jest szereg mierników, które określają poziom zanieczyszczeń składających się na smog, a dopuszczalne poziomy określa się w mikrogramach poszczególnych substancji w metrze sześciennym powietrza.

#3.


Są dwa główne rodzaje smogu - smog typu londyńskiego i smog typu Los Angeles. Ten pierwszy to zwykle koktajl złożony z tlenku siarki, tlenków azotu i węgla, sadzy oraz pyłów. Występuje przeważnie w zimie - w miesiącach intensywnego sztucznego ogrzewania i inwersji temperatur. Z kolei smog typu Los Angeles charakterystyczny jest dla miesięcy letnich i stref subtropikalnych. Składa się w dużej mierze z tlenków węgla, azotu oraz węglowodorów.

#4.


Coraz częściej mówi się o jeszcze jednym rodzaju smogu. Tak zwany elektrosmog, czy też smog elektromagnetyczny, określa występowanie w środowisku promieniowania elektromagnetycznego wywoływanego przez różne urządzenia elektryczne. Elektrosmog (towarzyszący telefonom komórkowym, komputerom i wielu innym urządzeniom) to nasz nowy przyjaciel, od którego na co dzień nie sposób się odciąć. I choć natężenie elektrosmogu zazwyczaj mieści się w normach, to coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie promieniowa urządzeń na ludzkie zdrowie.

#5.


O tym, że problemu smogu absolutnie nie wolno lekceważyć, świadczy historia - zwłaszcza wielki smog londyński, który utrzymywał się w angielskiej stolicy od 5 do 9 grudnia 1952 roku. Gęsta mgła, do której londyńczycy są przyzwyczajeni, z początku nie wydawała się groźna. Dopiero potem smog zebrał straszliwe żniwo. W wyniku zatruć gazami w ciągu tych zaledwie kilku dni na choroby dróg oddechowych zmarły ponad 4 tysiące osób.

#6.


Smog występujący w Europie, choć też oczywiście zabójczo szkodliwy, nijak się ma do chińskiego. Państwo Środka spala niemal połowę światowego węgla, wykorzystując go do produkcji prądu i ogrzewania. Do powstania i gęstnienia chińskiego smogu przyczynił się też gwałtowny rozwój przemysłu połączony z niemal całkowitym brakiem norm ekologicznych. To dlatego w Chinach notuje się nie tylko zanieczyszczenia na poziomie 40 razy przekraczającym dopuszczane przez WHO granice, ale także ich skład jest wyjątkowo paskudny, z metalami ciężkimi i cząsteczkami tak drobnymi, że na stałe osadzającymi się w płucach na początku tragicznej listy.

#7.


Jak uniknąć konsekwencji smogu? Ponieważ zjawisko występowania smogu można sprowadzić do „kiszenia się we własnych zanieczyszczeniach w obiegu zamkniętym”, całkowite uniknięcie konsekwencji nie jest możliwe. Niemniej jednak należy bezwzględnie unikać wychodzenia na powietrze w czasie kiedy zanieczyszczeń jest najwięcej. Warto rozważyć korzystanie z maski filtrującej powietrze i rezygnację z nadmiernej aktywności - maska, owszem, filtruje powietrze, ale także ogranicza jego dostęp.

Źródła: 1, 2, 3
214
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wyjątkowy prezent dla fana Wiedźmina
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 7 faktów na dowód, że FBI miewało nie mniejszą fantazję niż CIA
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat Warszawy - tak bliskiej sercu każdego Polaka stolicy
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 7 dwuznacznych ciekawostek o obyczajach starożytnej Grecji
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Zwierzęta, które zaliczyły małą wtopę
Przejdź do artykułu 7 mało znanych ciekawostek o drugiej twarzy Stanów Zjednoczonych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą