Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny z sylwetką klepsydry

47 745  
430   23  
„Nie mówię, że nie jesteś piękna, jeśli nie masz takiej sylwetki, ale bądźmy szczerzy, kto nie kocha gorącej dziewczyny z sylwetką klepsydry?”.

Ciekawostki o motoryzacji USA z lat 50., 60. i 70. XX wieku - część chyba II

97 910  
532   86  
Wcale nie wyczekiwana druga część artykułu o ciekawostkach w końcu jest. I tak samo jak w części pierwszej wszystko tutaj to opowieści pasjonatów czy ciekawostki z forów motoryzacyjnych i stron pasjonatów, gdzie pytałem o takie rzeczy. Zatem nie mogę powiedzieć, ile z tych wiadomości to najprawdziwsza prawda, a ile to urban legends, więc potraktuj ten artykuł z przymrużeniem oka. Niemniej zapraszam do czytania, a jest co czytać!


12 ciekawostek o czasie

183 057  
711   125  
Czy zastanawiacie się czasem, jak to jest z tym czasem? Przed wami kilka krótkich faktów o tym, co rządzi nami od urodzenia.

#1. Gdy sekundy zaczynają nam się dłużyć

W ekstremalnych sytuacjach czas idzie „wolniej”, gdyż nasz mózg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji. Również dlatego o wiele lepiej pamiętamy właśnie momenty straszne, bardzo emocjonalne - dzięki przyśpieszeniu pracy mózg zauważa więcej różnych szczegółów (na pewno większość z was do dziś doskonale pamięta co robiła 11 września 2001 r. lub 10 kwietnia 2010 r.). W ekstremalnych sytuacjach czas idzie „wolniej”, gdyż nasz mózg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji. Również dlatego o wiele lepiej pamiętamy właśnie momenty straszne, bardzo emocjonalne - dzięki przyśpieszeniu pracy mózg zauważa więcej różnych szczegółów (na pewno większość z was do dziś doskonale pamięta co robiła 11 września 2001 r. lub 10 kwietnia 2010 r.).

#2. Zwierzęcy zegar

Decydującym czynnikiem w odczuwaniu czasu przez ciepłokrwiste zwierzęta jest rozmiar ciała i tempo bicia serca. Np. serce kota bije szybciej niż serce człowieka, dlatego dla futrzaka czas płynie szybciej. U słoni puls jest równy 25 uderzeniom na minutę i z punku widzenia człowieka ich czas płynie wolniej.

#3. Wszystko jest względne

Najlepszym sposobem, by zrozumieć jak względne jest pojęcie czasu, jest przyjrzenie się sytuacji mającej miejsce na 180 południku, na Oceanie Spokojnym. Znajduje się tam granica zmiany daty - jeśli przekroczymy ją z zachodu na wschód, to znajdziemy się w przeszłości, a dokładniej we wczorajszym dniu. Jeśli ze wschodu na zachód - skoczymy w przyszłość.

#4. Zgodnie ze światową tendencją

Wskazówki zegara ruszają się ze strony lewej na prawą, gdyż właśnie w tym kierunku porusza się cień zegara słonecznego.

#5. Synchronizacja

Na terytorium Chin znajduje się aż pięć stref czasowych, ale cały kraj „żyje” według jednego, oficjalnego czasu (pekińskiego). Taką decyzję w 1949 roku podjął Mao Zedong. Z tego powodu w niektórych regionach tego państwa Słońce zachodzi o północy. Do ciekawej sytuacji dochodzi na granicy chińsko-pakistańskiej - podróżnik przekraczający ją musi przesunąć wskazówki swojego zegarka aż o 3 godziny i 30 minut.

#6. Utrudnianie życia

Jedynie w krajach anglosaskich używa się rozróżnienia AM (z łac. ante meridiem – przed południem) i PM (z łac. post meridiem – po południu). Pozostałe kraje nie chciały utrudniać sobie życia (spróbujcie szybko i bez namysłu odpowiedzieć na pytanie, co jest wcześniejszą porą: 1 AM czy 12 AM?)

#7. Kwadrans różnicy

Niewielkie azjatyckie państwo Nepal odgrodziło się od swojego indyjskiego sąsiada nie tylko granicą, ale i czasem. Chociaż oba kraje znajdują się w tej samej strefie czasowej, różnica czasu między nimi wynosi 15 minut.

#8. Młode datowanie

System liczenia lat od narodzin Chrystusa pojawił się dopiero w 525 roku.

#9. Momencik

Według średniowiecznych praw „moment” równał się półtorej minuty.

#10. Dwa brzegi - dwa czasy

Do początku XX wieku w rosyjskim Nowosybirsku obowiązywały dwie strefy czasowe. Na lewej stronie brzegu rzeki Obi była piąta strefa, a po prawej - szósta.

#11. Przykład z góry

Filipińczycy charakteryzują się wyjątkową niepunktualnością. Spóźnianie się w ich mentalności to coś absolutnie normalnego. Aby nauczyć ich przychodzić do pracy o czasie, w 1998 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Fidela Valdeza Ramosa zorganizowano „niedzielę punktualności”. Na uroczystą ceremonię otwarcia tygodnia polityk spóźnił się o godzinę.

#12. Korekta

Okazuje się, że czasem minuta ma o jedną sekundę więcej. Dzieje się to w niektóre lata 30 czerwca lub 31 grudnia, kiedy to Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi dodaje sekundę przestępną, by zsynchronizować czas uniwersalny z czasem słonecznym. Ostatnie takie dodanie nastąpiło 30 czerwca 2015 roku.
Przygotowano we współpracy z https://lofra.pl/okapy
711
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ciekawostki o motoryzacji USA z lat 50., 60. i 70. XX wieku - część chyba II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Nie uwierzycie, jaką ankietę musiały wypełnić kandydatki na stanowisko „asystentki prezesa” w jednej z firm
Przejdź do artykułu 20 popapranych praw z całego świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą